Rozpatrując wniosek o kredyt bank ocenia nie tylko zdolność kredytową przyszłego kredytobiorcy. Bardzo ważnym czynnikiem jest także wiek osoby ubiegającej się o przyznanie kredytu.
Nasza zdolność kredytowa do chwili osiągnięcia wieku emerytalnego jest większa, po przejściu na emeryturę osiągane przez nas dochody maleją. Zmniejsza się więc zdolność kredytowa. Z tego powodu banki rozpatrując wniosek kredytowy interesują się naszym wiekiem.
Wiek minimalny
Banki, które prowadzą działalność na terenie naszego kraju ustaliły w większości minimalny wiek kredytobiorcy na poziomie 18 lat. Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia nie mają jeszcze wszystkich praw do wykonywania czynności prawnych. Nie są na tyle dojrzałe, aby w pełni zdawały sobie konsekwencje, jakie może nieść za sobą zaciągnięcie kredytu. Banki w tym zakresie kierują się swoimi wewnętrznymi przepisami, stąd są także i takie, które nie udzielą kredytu mieszkaniowego osobom, które nie ukończyły dwudziestego pierwszego roku życia. Jednym z warunków uzyskania kredytu jest posiadanie przez kredytobiorcę stałego źródła dochodu. W przypadku osób od 18 do 21 roku życia jest to raczej niemożliwe.
Wiek maksymalny
Banku nie interesuje nasz wiek w chwili składania wniosku o kredyt. O wiele bardziej interesuje go, ile będziemy mieli lat w momencie, kiedy na konto banku wpłynie ostatnia rata kredytu. Większość banków stosuje zasadę, że kredyt na zakup mieszkania zostanie przyznany tylko osobom, które w chwili spłacania ostatniej raty nie mają więcej niż 70 lat. Są także banki, które wydłużają granicę maksymalnego wieku do 75 lat. Zdecydowanie największe szanse na kredyt mieszkaniowy mają osoby w wieku trzydziestu lat. Ale otrzymają go także osoby starsze pod warunkiem, że zdecydują się na kredyt z krótszym okresem kredytowania. Od tej reguły są jednak wyjątki. Okres kredytowania może zostać wydłużony jeśli zdecydujemy się na kredyt ze znacznie młodszym współkredytobiorcą. Rozpatrując wniosek, bank uwzględni wiek osoby młodszej.