O rodzajach kredytów konsolidacyjnych

Wśród kredytów udzielanych przez banki znajdują się również kredyty konsolidacyjne. Jest to dość specyficzny kredyt. Przyjrzyjmy się więc mu bliżej.

Na pewno wśród swoich znajomych znajdziemy osoby, które mają więcej niż jeden kredyt. Być może są to kredyty zaciągnięte w kilku różnych bankach. Dopóki kredyty te są spłacane regularnie nie ma problemu. W pewnym momencie mogą się jednak pojawić problemy z ich spłatą. To właśnie dla osób, które posiadają kilka kredytów, które stały się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu przeznaczony jest kredyt konsolidacyjny. Istotą tego kredytu jest połączenie kilku zadłużeń w jeden kredyt. Po zamianie kilku kredytów w jeden następuje wydłużenie okresu spłaty, spada też wysokość raty.

Takie rozwiązanie jest dla klientów bardzo wygodne, ale też korzystne z innych względów. W chwili przyznania kredytu konsolidacyjne ich oprocentowanie jest jednakowe, zamiast kilku terminów spłacania rat mamy tylko jeden.

Jakie kredyty możemy spłacać kredytem konsolidacyjnym?

Kiedy bank przyzna nam kredyt konsolidacyjny będziemy mogli połączyć w jedno następujące rodzaje przyznanych kredytów:

  • kredyt ratalny;
  • kredyt samochodowy;
  • kredyt mieszkaniowy;
  • zadłużenie na koncie osobistym;
  • dług zaciągnięty na karcie kredytowej.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Jest ich tylko dwa rodzaje: kredyt gotówkowy i hipoteczny. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się wśród klientów banków kredyt konsolidacyjny udzielony w gotówce. Formalności związane z jego udzieleniem są ograniczone do minimum. Większość banków udziela go jedynie na podstawie dołączonego zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów. Gotówkowy kredyt konsolidacyjny może zostać udzielony maksymalnie na osiem lat. Kwota przyznanego kredytu gotówkowego nie przekracza osiemdziesięciu tysięcy złotych. W przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego okres kredytowania jest znacznie wydłużony. Bank może go udzielić nawet na dwadzieścia lat. Suma kredytu także jest znacznie większa niż w przypadku kredytu gotówkowego.