Odsetki ustawowe dotyczą sporej części społeczeństwa, wynikają z kodeksu cywilnego, a szczegóły dotyczące ich obowiązywania bywają zawarte w umowach. Dotyczą zarówno właścicieli firm, jak i tych, którzy przedsiębiorstwa nie prowadzą. Są one naliczane przez czas zwłoki w spłacaniu świadczeń.
Czym są odsetki ustawowe?
Załóżmy, że wystawiliśmy naszemu klientowi fakturę. Jej ostateczny termin zapłaty to 14 sierpnia, a dzień ten nie jest wolny ustawowo od pracy. Mimo to, pieniądze od naszego klienta otrzymaliśmy dopiero 20 sierpnia. Oznacza to, że za okres od 15 do 20 sierpnia (czas zwłoki) zostają naliczone odsetki ustawowe. Są one najpowszechniejszym sposobem na wypłacanie odszkodowania za opóźnienie w terminie zapłaty. W całym procesie nie są potrzebne kosztowne procedury dowodowe.
Do czego służy i jak działa kalkulator do obliczania odsetek ustawowych?
Jak wiemy, sprawy związane z rozliczeniami finansowymi, podatkami, odsetkami są w naszym kraju dosyć skomplikowane i bardzo łatwo się w tym wszystkim pogubić. Na szczęście w internecie można znaleźć kalkulatory, które ułatwiają wiele kwestii. Jednym z takich narzędzi jest Kalkulator odsetek za zwłokę, który pomaga ustalić, ile wynoszą odsetki w danej sytuacji.
Kalkulatory najczęściej są skonstruowane na zasadzie formularza. Wpisujemy datę, do której miała wpłynąć zapłata, oraz datę oznaczającą termin, kiedy pieniądze rzeczywiście do nas trafiły. Podajemy także kwotę zobowiązania i stawkę odsetek (może ona być podwyższona, obniżona, a także podstawowa – wszystko zależy od konkretnej sytuacji). Resztę robi za nas już algorytm, który wylicza dokładną kwotę należnych odsetek. Będzie to raczej pełna kwota, ponieważ końcówki z groszami się zaokrągla.