Coraz częściej banki wymagają, aby zabezpieczeniem udzielonego przez nich kredytu było ubezpieczenie. W niektórych przypadkach ubezpieczenie spłaty kredytu będzie jedyną formą zabezpieczenia, w innych formą dodatkową. Co warto w związku z tym wiedzieć na temat ubezpieczenia zawieranego wraz z umową kredytową?
Czy każde ubezpieczenie kredytu jest potrzebne?
Nie każdy rodzaj polisy ubezpieczeniowej, który przedstawia do wykupienia pracownik banku, który załatwia z nami sprawy kredytu są dla nas równie korzystny. Biorąc pod uwagę fakt, iż polisa ubezpieczeniowa mocno zwiększa ponoszony przez nas koszt kredytu, powinniśmy uważnie przeczytać umowę ubezpieczenia. Jeśli dokładnie zapoznamy się z jej treścią unikniemy rozczarowania, kiedy okaże się, że nasz ubezpieczyciel nie spłaci za nas kredytu. Obowiązkiem pracownika banku, który pracuje nad naszym wnioskiem kredytowym jest wręczenie nam wzoru umowy ubezpieczenia. Mamy pełne prawo z nią się zapoznać.
Sprawdź, jakie rodzaje ubezpieczenia kredytu hipotecznego warto posiadać i dlaczego.
Ubezpieczenie kredytu a umowa kredytowa
Czytając umowę ubezpieczenia kredytu szczególną uwagę zwróćmy na jej zapisy dotyczące opisu sytuacji, w których ubezpieczyciel nie spłaci za nas kredytu. Pamiętajmy, że w przypadku, kiedy warunki ubezpieczenia przedstawione nam przez bank nam nie odpowiadają mamy prawo znaleźć sami towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ubezpieczymy swój kredyt.
Zobacz, jakie warunki kredytowania powinna zawierać umowa kredytowa.
Najważniejsze rodzaje ubezpieczenia kredytu
W zależności od rodzaju kredytu banki zobowiązują kredytobiorców do wykupienia następujących rodzajów ubezpieczenia:
- na wypadek utraty pracy – takie ubezpieczenie wymagane jest przez banki od osób, którym udzieliły kredytu konsumpcyjnego lub hipotecznego;
- na wypadek śmierci – polisę muszą wykupić osoby z kredytem hipotecznym i konsumpcyjnym;
- ubezpieczenie pomostowe – wykupują je osoby, którym bank udzielił kredytu hipotecznego;
- ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych – także dotyczy wyłącznie kredytów hipotecznych.
W przypadku, kiedy kredyt spłacimy wcześniej możemy ubiegać się o zwrot składki. Oczywiście nie zostanie nam zwrócona cała składka, ale tylko jej część. Odzyskanie części składki jest możliwe tylko w przypadku, kiedy składkę opłaciliśmy za cały okres, na który bank udzielił nam kredytu.