Wymarzone własne mieszkanie, nowy samochód, wyjazd na wakacje – bardzo często trudno jest na sfinansować te wydatki z oszczędności. Stąd tak bardzo wiele osób w naszym kraju decyduje się na kredyt w banku. Na co powinniśmy zwrócić uwagę składając wniosek kredytowy?
Porównaj oferty kilku banków
Nie warto składać wniosku w pierwszym banku, który przyjdzie nam na myśl. Warto porównać oferty przynajmniej kilku banków oraz skorzystać z kalkulatora kredyt hipotecznego online. Aby wybrać dla siebie dobry kredyt, należy zwrócić uwagę na:
- wysokość jego oprocentowania;
- wysokość prowizji;
- wymagane rodzaje jego zabezpieczenia.
Składając wniosek o kredy powinniśmy również zapytać o:
- możliwość wcześniejszego spłacania – tutaj powinniśmy przede wszystkim zapytać, czy wcześniejsze spłacenie kredytu oznaczać będzie poniesienie dodatkowych kosztów. Jeśli tak, to w jakiej wysokości one będą;
- ile zapłacimy za ewentualną prolongatę kredytu;
- czy musi on zostać ubezpieczony – jeśli tak, to zapytajmy, ile nas będzie ono kosztować.
Jakie dokumenty są nam potrzebne?
Składając wniosek o kredy mieszkaniowy trzeba do niego dołączyć stosowne dokumenty. Jakie to są dokumenty zależy przede wszystkim od rodzaju kredytu. W przypadku kredytu gotówkowe banki wymagają z reguły jedynie zaświadczenia o osiąganych dochodach. Zaświadczenie to wypełnia pracodawca na specjalnym druku. Dlatego musimy wcześniej odwiedzić oddział banku w celu jego pobrania. Oczywiście konieczny będzie także dowód osobisty. Jeżeli ubiegamy się o kredyt hipoteczny, to lista dokumentów, które musimy przygotować jest znacznie dłuższa. W przypadku tego kredytu zaświadczenie o zarobkach to zbyt mało. Trzeba także dołączyć:
- wyciągi z kart kredytowych (jeżeli je posiadamy);
- wyciąg z konta osobistego;
- umowę przedwstępną zawartą z deweloperem – dotyczy to osób kupujących mieszkania na rynku pierwotnym. Osoby te muszą dodatkowo dołączyć kopię pozwolenia na budowę i odpis z księgi wieczystej;
- umowę przedwstępną oraz odpis z księgi wieczystej – dokumenty te są wymagane od osób, które kupują mieszkania na rynku wtórnym.