Kredyt hipoteczny to jeden z większych kredytów, jakie można zaciągnąć w swoim życiu. Decyzja dotycząca wzięcia kredytu hipotecznego to decyzja wiążąca na nawet 30 lat. Jest więc ona naprawdę bardzo poważna, warto ją przemyśleć i dobrze oszacować swoje możliwości finansowe. Warto też wiedzieć od czego zależy całkowity koszt oprocentowania kredytu hipotecznego.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego
Wstępna oszacowanie wysokości raty kredytu hipotecznego może zrobić każdy – wystarczy w domu włączyć kalkulator kredytowy online, który oblicza tego typu parametry. Nie jest to żadna wiążąca oferta ze strony banku, daje jednak przynajmniej wstępne pojęcie o tym, jakie koszty generuje kredyt w skali miesiąca. Na wysokość raty kredytu ma wpływ kilka parametrów:
- oprocentowanie kredytu hipotecznego;
- marża banku, która jest stała i będzie niezmienna przez cały okres kredytowania, jest punkt w umowie kredytowej, na który warto zwrócić uwagę;
- WIBOR – czynnik, który może się zmieniać, wpływając pozytywnie na obniżenie raty kredytu, lub niestety ją podwyższać.
Czy oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zawsze stałe
Jak zatem łatwo się domyślić, oprocentowanie kredytu hipotecznego nie jest stałe. Jest ono zależne od czynnika WIBOR, który jest ustalany przez Radę Polityki Pieniężnej. Może się ono zmieniać kilkakrotnie, czasami nawet na przestrzeni roku. Dlatego właśnie banki podają parameter jakim jest RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jak zatem obniżyć koszt naszej miesięcznej raty za kredyt hipoteczny? Warto wynegocjować niską marżę oraz niski WIBOR – wtedy nasze raty mogą rzeczywiście być wyjątkowo atrakcyjne. Nie należy nastawiać się jednak na to, że zawsze będą tak niskie. W przypadku zmiany Wiboru, raty mogą ulec zwiększeniu nawet o kilkadziesiąt zł w przypadku małej kwoty zaciągniętego kredytu hipotecznego.