Jak powszechnie wiadomo, decyzja o zaciągnięciu kredytu jest jedną z najważniejszych w ciągu całego naszego życia. Zazwyczaj przygotowania do takiego kroku często są długotrwałe i owocujące w stres. Niestety nie każdy z nas może dostać interesującą go pożyczkę lub kredyt w danym banku. Niejednokrotnie spotkać nas może po prostu odmowa. Postaramy się więc rzeczowo i dokładnie doradzić, jakie mogą być przyczyny odmowy kredytu. Dowiesz się również jak odpowiednio przygotować się na złożenie wniosku o kredyt w banku.
Po pierwsze brak zdolności kredytowej
Na początku warto wspomnieć, iż aktualnie, jeśli spotka nas odmowa kredytu, bank ma obowiązek podać przyczynę takiej decyzji. To bardzo istotne i użyteczne, ponieważ pozwala niejako na świadomą poprawę swojej kredytowej sytuacji przed powtórnym złożeniem wniosku. Jak można się domyślić, najważniejszą i najczęściej występującą przyczyną tego, że bank odmawia pożyczki, jest oczywiście brak zdolności kredytowej. Mimo tego, że wydaje się to dość zrozumiałe, wspomniana sytuacja może wynikać z kilku, różnych aspektów. Pamiętajmy o tym, że bardzo często miesięczna rata kredytu wynosi nawet 50 lub 60% miesięcznych dochodów wnioskodawcy. Jeśli masz zbyt niskie dochody, nie będziesz wstanie jej spłacić.
Sprawdź również również o co warto spytać nim weźmiesz kredyt w banku.
Czy można zmienić swoją zdolność kredytową?
Dobrym rozwiązaniem na zwiększenie zdolności kredytowej jest znalezienie dodatkowego źródła dochodów, czy też podejście do kredytu z inną osobą. Jednak należy uważać na to, aby nie popaść przez to w jeszcze większe długi, których nie będziemy w stanie systematycznie spłacać. Polecanym krokiem będzie oszacowanie swojej zdolności kredytowej. Trzeba to zrobić jeszcze przed złożeniem wniosku w interesującym nas banku. W tym celu możesz skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów zdolności kredytowej.
Nie wystarczający wkład własny
Starając się o kredyt hipoteczny trzeba posiadać odpowiedni wkład własny. Zazwyczaj musi on wynosić od 10 do 20 %, jednak im wyższy jest wkład własny tym bank przychylniej patrzy na kredytodawcę. Wiąże się to z tym, że im wyższy jest wkład własny tym mniejszy kredyt musimy zaciągnąć z związku z tym nasza zdolność kredytowa się zwiększa. Warto również pamiętać, że wkład własny to nie tylko pieniądze. Ma to szczególne znaczenie, kiedy staramy się o kredyt na budowę domu.
Jakie są inne przyczyny odmowy kredytu
Kolejną przyczyną, przez którą bank może odmówić nam kredytu, jest niska tak zwana ocena scoringowa. Oznacza ona zbiór konkretnych informacji o nas, na podstawie których bank kwalifikuje każdą osobę do danej kategorii. Niska ilość uzyskanych punktów może spowodować właśnie odmowę kredytu. Inną przyczyną może być chociażby posiadanie przez nas umowy o pracę na czas określony, tym bardziej, gdy niedługo się ona kończy. Bardzo często z odmowną odpowiedzią na wniosek o kredyt spotykają się osoby, które korzystają z tak zwanych chwilówek lub maja zbyt dużo innych zobowiązań finansowych, przez co oczywiście spłata następnego kredytu mogłaby być utrudniona. Są to najważniejsze przyczyny wszelkich odmów, dlatego warto bardzo dokładnie się z nimi zapoznać.