Historia kredytowa to wszelkie informacje, które gromadzone są BIK. Dane te dotyczą wszystkich naszych kredytów i pożyczek. Gromadzone informacje na temat danego kredytobiorcy są zarówno negatywne jak i pozytywne. Wszystkie razem tworzą jego indywidualną historię kredytową.
Co to jest historia kredytowa?
Bank dokonuje dokładnej analizy naszej historii kredytowej, za każdym razem kiedy złożymy wniosek o kredyt. Może to być kredyt gotówkowy, pożyczka lub karta kredytowa. Nie mniej jednak to właśnie od tego jaka jest nasza historia kredytowa uzależniona jest końcowa decyzja banku. Historię kredytową, a więc wszystkie dane o naszych spłatach gromadzi oczywiście BIK.
Negatywna historia w BIK jest jedną z głównych przyczyn odrzucenia wniosku kredytowego. Jeśli chcesz wiedzieć jakie są inne powody odmowy kredytu sprawdź ten artykuł.
Co wpływa na naszą historię kredytową?
Na wpływ i ogólny zarys naszej historii kredytowej ma wpływ wiele czynników. Są to pozytywne i negatywne opinie o nas jako o kredytobiorcach. Jak widać sami kształtujemy swoją historię kredytową. BIK posiadana dane dotyczące np.:
- czy zdołaliśmy w terminie opłacić daną pożyczkę,
- jakie były wysokości naszych rat
- okres kredytowania.
Jeżeli pragniemy, aby nasza historia kredytowa była jak najbardziej pozytywna: wymogiem są tutaj nasze wcześniejsze terminowe spłaty poprzednich zobowiązań. Jeżeli natomiast nie spłacaliśmy rat w terminie lub zalegamy z ze spłatami – wtedy nasza historia kredytowa nie będzie opisana w BIKU w sposób pozytywny. To z kolei zaowocuje tym, że dana placówka finansowa być może nie udzieli nam wsparcia. By uporać z zaległymi zobowiązaniami finansowymi można skorzystać z kredytu konsolidacyjnego.
Zobacz jak historia kredytowa wpływ na naszą zdolność kredytową.
Kiedy dane w BIK mogą być przetwarzane bez naszej zgody
Warto również wspomnieć, że w chwili, kiedy nie spłacamy regularnie kredytu bądź też innego zobowiązania finansowego, a informacje o tym dotrą do Biura Informacji Kredytowej, wtedy instytucja ta ma prawo przetwarzać nasze dane na poczet banków nawet bez naszej zgody. Dlatego regularne spłacanie rat się opłaca – dzięki temu, gdy znów będziemy potrzebowali finansowego wsparcia, dowolna instytucja bankowa z pewnością go nam udzieli.